ZAPOBIEGANIE CHOROBOM GRZYBOWYM W UPRAWIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH

Infekcje powodowane przez zarodniki grzybów są bardzo powszechne. Są w stanie zaatakować w zasadzie każdą roślinę, często bardzo szybko się rozprzestrzeniając i doprowadzając do jej stopniowego zamierania. Ochrona drzew czy krzewów owocowych przed tego rodzaju zagrożeniami wymaga solidnej profilaktyki oraz szybkiego działania w przypadku zauważenia pierwszych oznak choroby. Dowiedz się, jak to robić!
Drzewka owocowe – najczęstsze choroby grzybowe
Grzyby to niezwykle różnorodna grupa organizmów. Dlatego też wywoływanych przez nie schorzeń jest naprawdę sporo. To m.in.:
- kędzierzawość liści,
- torbiel śliwy,
- parch jabłoni i grusz,
- rdza gruszy,
- mączniaki, w tym amerykańskie mączniaki agrestu,
- opadzina liści,
- czerwona plamistość śliw,
- brunatna zgnilizna drzew,
- szara pleśń.
Wszystkie z nich mogą być bardzo groźne, ponieważ dość szybko doprowadzają do destrukcji rośliny i jej plonów. Atakują też w zasadzie wszystkie drzewka owocowe i krzewy.
Co ważne, rośliny można wzmacniać i zabezpieczać przed atakami chorobowymi, odpowiednio o nie dbając i stosując specjalistyczne preparaty. Całkowita ochrona krzewów i drzew jest jednak w zasadzie niemożliwa – każdy ogrodnik i sadownik prędzej czy później będzie się musiał zmierzyć z atakiem i zastosować odpowiednie leczenie.
Ochrona drzew i krzewów przed chorobami grzybowymi – jak to się robi?
Na czym powinna polegać ochrona drzew i krzewów przed chorobami grzybowymi? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki uprawy. Chorobom znacznie trudniej się rozwijać, jeśli rośliny są silne, zdrowe i zadbane. Dlatego powinny mieć zapewnione właściwe stanowisko i podłoże, a także regularne nawożenie i optymalne nawodnienie. Cięcie drzewek owocowych również jest dobrą metodą zapobiegania chorobom. Należy wówczas pamiętać o zabezpieczaniu pastami ochronnymi miejsc cięć i usuwaniu zarażonych elementów roślin, gdy choroba już się pojawi.
Warto również regularnie wykonywać oprysk na drzewa i krzewy, który zwalczy wszelkie patogeny. Doskonałym preparatem do tego celu jest Magnicur Gold, który jako jedyny wśród preparatów dla użytkowników nieprofesjonalnych ma rejestrację na zwalczanie rdzy gruszy, a ponadto pomaga zapobiegać rozwojowi wielu innych chorób grzybowych, m.in. mączniaków prawdziwych czy parcha jabłoni. Środek jest wygodny w użyciu i skuteczny na każdym etapie choroby – świetnie działa zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Można go stosować przez całą wiosnę i lato, a nawet we wrześniu. Nadaje się do ochrony drzew i krzewów różnych gatunków, okres karencji to tylko 2 tygodnie. Warto zawsze mieć go pod ręką, by móc od razu wykonać oprysk w momencie zagrożenia.