ŚRODKI NA CHOROBY WARZYW I OWOCÓW - ZADBAJ O SWOJĄ UPRAWĘ

Ochrona drzew owocowych czy warzyw to zajęcie wymagające systematyczności. Kluczem jest także dobór odpowiednich preparatów. Nawet niewielkie zaniedbania w tym wypadku mogą doprowadzić do strat w wysokości i jakości plonów. Jak dbać o uprawy warzyw i owoców?
Z reguły najwięcej uwagi w ogrodzie poświęca się roślinom jadalnym. Ochrona sadu, warzyw i ziół musi być kompleksowa, by uzyskać z nich wysoki, zdrowy i smaczny plon. W praktyce ochrona ogrodu powinna obejmować także inne grupy, które mogą stać się żywicielami dla szkodników i patogenów, tym samym ułatwiając ich rozprzestrzenianie.
Ochrona warzyw i innych grup roślin – jakie działania wykonywać?
Najpowszechniejszymi chorobami występującymi faktycznie u prawie wszystkich roślin jest mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń, rdza i plamistości. Dodatkowo mogą pojawić się choroby typowe dla danej grupy lub gatunku, np. parch jabłoni i kędzierzawość liści brzoskwini. Podobnie wygląda sytuacja ze szkodnikami. Każdego roku trzeba mierzyć się m.in. z mszycami i przędziorkiem. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.
Roślinom należy stworzyć optymalne warunki (stanowisko, rodzaj gleby). Nie można ich sadzić zbyt gęsto. Podlewanie wykonuje się tak, by nie moczyć nadziemnych części. Zabiegi przeprowadza się rano lub wieczorem. U roślin uprawianych w szklarni i tunelu foliowym trzeba używać odstanej, letniej wody (ograniczenie stresu fizjologicznego). Nawożenie powinno być zrównoważone. Przenawożenie azotem zmniejsza mrozoodporność, a zwiększa podatność na szkodniki. Nasiona przed siewem warto zaprawić przeciw chorobom grzybowym. Profilaktycznie stosuje się m.in. gnojówki z pokrzywy, skrzypu i mniszka. Niestety nawet pomimo takich środków problemy pojawiają się. Co wtedy robić?
Doraźna ochrona ogrodu – gdy profilaktyka zawiedzie
Gdy profilaktyka zawiedzie, problem należy rozwiązać używając odpowiednich środków ochrony. W zdecydowanej większości przypadków potrzebne jest rozpoznanie choroby lub szkodnika. To tworzy pewne trudności – potrzeba gruntownej wiedzy. Jednocześnie ochrona ogrodu wymaga stosowania różnorodnych pestycydów. To generuje koszty i może sprawiać kłopoty przy magazynowaniu/przechowywaniu produktów. Dlatego popularność zdobywają uniwersalne preparaty takie jak Limocide.
• Limocide to preparat 3v1 zwalczający choroby, żarłoczne owady i przędziorki
• ma szerokie spektrum działania, umożliwia ochronę warzyw, drzew i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych
• jest ekologiczny, nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jego substancją aktywnie czynną jest olejek pomarańczowy w 6%-owym stężeniu
• zwykle potrzebne są 2-3 zabiegi w odstępach 7-10 dniowych
Efektywna ochrona ogrodu jest możliwa, lecz wymaga regularnego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki takim produktom jak Limocide rozwiązuje się część problemów: nie trzeba znać się na wszystkim, można używać jednego środka na wiele chorób i szkodników, a w dodatku ogród prowadzi się w zgodzie z naturą.