Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ROZPOZNAWANIE KARALUCHÓW I PRUSAKÓW - KARACZAN WSCHODNI I KARACZAN PRUSAK

2023-03-27
ROZPOZNAWANIE KARALUCHÓW I PRUSAKÓW - KARACZAN WSCHODNI I KARACZAN PRUSAK

Aby podjąć skuteczną walkę z karaluchami, należy w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Karaluchy i prusaki to bowiem odmienne owady, choć cechują je pewne podobieństwa. Z tego też powodu u wielu osób pojawia się problem z ich identyfikacją. Właściwe rozpoznawanie karaluchów i prusaków może okazać się pomocne w procesie ich zwalczania. Czym charakteryzują się te osobniki? W jaki sposób można pozbyć się ich z własnego domu?

Karaczan wschodni - kłopotliwy problem w domach

Karaczan wschodni należy do jednego z większych karaczanów, z którymi możemy się spotkać. Jego głowa jest pochylona ku dołowi oraz zakryta przedpleczem. Posiada on barwę ciemnobrązową lub czarną, a także czułki o sporej długości, które w przypadku samców mogą nawet przekraczać długość ciała. Dorosły owad charakteryzuje się wielkością wynoszącą od 20 do 30 mm. Najczęściej można się z nim spotkać w mieszkaniach, restauracjach, piekarniach oraz pomieszczeniach, w których znajduje się zsyp na śmieci. Owad ten prowadzi nocny tryb życia. Wydziela również nieprzyjemny zapach, a także stwarza ryzyko zanieczyszczania produktów spożywczych i przenoszenia różnego rodzaju chorobotwórczych bakterii.

Karaczan Prusak - zagrożenie dla mieszkańców

Karaczan Prusak jest szkodnikiem żyjącym niemal na całym świecie. Samce charakteryzują się brunatno-żółtym kolorem, natomiast samice są odrobinę ciemniejsze. Karaczan Prusak ma około 11 do 16 mm długości. Na głowie znajdują się długie, cienkie czułki, które jednak nie przekraczają długości ciała owada. Prusaki żyją w pobliżu ludzkich zabudowań, ponieważ nie potrafią przeżyć w niskich temperaturach. Niestety stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Roznoszą dziesiątki rodzajów bakterii, takich jak na przykład salmonella, które mogą być powodem powstawania chorób u ludzi. Ten rodzaj owada jest najbardziej powszechnym z gatunków domowych. 

Skuteczne zwalczanie karaczanów

Zwalczanie prusaków i karaluchów należy rozpocząć od identyfikacji znajdujących się w naszych domach osobników. Karaluchy będą większe od prusaków oraz cechować będzie je ciemniejsza barwa. Cechą karaluchów jest również fakt, iż nie radzą one sobie w poruszaniu się po gładkich powierzchniach, z czym z kolei prusaki nie mają problemu. Z karaluchem częściej zetknąć można się w piwnicach, natomiast prusaki chętniej zasiedlają mieszkania.

Jak pozbyć się karaluchów/prusaków?

Najlepiej zastosować specjalistyczne produkty, które dostępne są na rynku. Protect Home Zwalcza Karaluchy (dawniej zwany Blattanex  Gel) jest gotową do zastosowania trutką, dostępną w formie żelu. Protect Home Zwalcza Karaluchy, charakteryzuje się długim efektem działania i zawiera w swoim składzie atrakcyjne dla szkodników substancje wabiące. Dzięki żelowej formie preparat jest łatwy w użyciu i nie pozostawia widocznych śladów. Pierwsze efekty pojawiają się już po kilku dniach od zastosowania. Nasz sklep internetowy oferuje skuteczne i sprawdzone rozwiązania na pozbycie się uciążliwego problemu z karaczanami. Gwarantujemy również atrakcyjne ceny, dzięki którym produkty dostępne są dla każdego.

pixel