Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

REGENERACJA TRAWNIKA PO ZIMIE – ZASADY PIELĘGNACJI

2023-03-27
REGENERACJA TRAWNIKA PO ZIMIE – ZASADY PIELĘGNACJI

Trawnik to często największa chluba ogrodnika. Zadbany i równy stanowi doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Po zimie rzadko wygląda jednak imponująco. Co robić, by trud włożony w pielęgnację trawnika nie poszedł na marne? Jakie zabiegi przeprowadzić wiosną, by murawa się zregenerowała i wkrótce ponownie zachwyciła soczystą zielenią?

Uszkodzenia trawnika po zimie

Zimowe miesiące są trudne dla wszystkich roślin – również dla traw. Wiosną może się okazać, że w murawie pojawiły się ubytki spowodowane np. oderwaniem darni od podłoża podczas mrozów. Jeśli na trawniku dość długo zalegał śnieg, może go dotknąć także pleśń pośniegowa. Ponadto problemem bywają krety, które są szczególnie aktywne jesienią i wiosną.
Zwykle po zimie na trawniku można dostrzec suche, żółte źdźbła w dość dużych ilościach. W pierwszej kolejności należy je wygrabić. Można również wykorzystać do tego celu wertykulator, który dokładnie zbierze sfilcowaną i pożółkłą trawę. Kolejno można docisnąć darń do podłoża, przeprowadzając wałowanie, a następnie poddać podłoże aeracji. Nakłucie podłoża pomoże napowietrzyć korzenie traw, przez co źdźbła będą lepiej rosły. W miejscach, w których powstały wyraźne ubytki, warto dosiać nieco nasion.

Regeneracja trawnika po zimie – podlewanie i nawożenie

Nie można zapomnieć również o podlewaniu – trawa potrzebuje dużych ilości wody, aby równomiernie rosnąć i ładnie się wybarwiać. Już od wczesnej wiosny powinno się również stosować nawozy. Idealnym środkiem do murawy jest Top Trawnik Plus. To nawóz mineralno-organiczny naturalnego pochodzenia stanowiący uniwersalną mieszankę substancji odżywczych dla każdego rodzaju trawnika. W sklepie internetowym Protect Garden znajdziesz go w dwóch wariantach: 3,5 kg (na ok. 88m2 trawnika) oraz 15 kg (na 375 m2 trawnika). Co istotne, Top Trawnik Plus działa do 100 dni, dlatego nie trzeba pamiętać o częstych zabiegach nawożenia. Zastosowany wczesną wiosną zapewni źdźbłom niezbędne składniki odżywcze aż do lata. Co więcej, jest wygodny w aplikacji, bezwonny i całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Możesz więc spokojnie pozwolić dzieciom czy domowym pupilom na zabawę w ogrodzie.

Koszenie – pielęgnacja trawnika po zimie

Pierwsze koszenie po zimie można przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 6 cm. Dzięki temu powinna jeszcze ładniej się zagęścić. Należy pamiętać, by trawy nie przycinać za bardzo, a kolejne zabiegi jej koszenia wykonywać regularnie przez cały sezon. Dzięki temu trawa szybko się zregeneruje. Wiosna to również odpowiedni czas na sprawdzenie stanu kosiarki – należy używać tylko w pełni sprawnego sprzętu z ostrymi nożami, które nie będą szarpać trawy.

pixel