PRZĘDZIOREK - JAK GO ROZPOZNAĆ I JAK Z NIM WALCZYĆ

Przędziorek - jak go rozpoznać i jak z nim walczyć
Działkowicze, miłośnicy roślin doniczkowych, ale także amatorzy przydomowych upraw każdego roku muszą stawiać czoła licznym szkodnikom, atakującym ich rośliny. Duża część z nich, jak np. przędziorek, jest tak niewielkich rozmiarów, że trudno je dostrzec gołym okiem. Efekty działania stają się widoczne dopiero wtedy, kiedy zaatakowana przez szkodniki roślina zaczyna chorować. Pozostawiona bez pomocy, najpewniej zwiędnie. Na szczęście istnieją skuteczne metody, aby szybko pozbyć się szkodników i uratować rośliny.
Mikroskopijny pajęczak - niewidzialny wróg roślin
Jednym z najbardziej ekspansywnych gatunków, żerujących zarówno na uprawach w przydomowym ogródku, jak i na doniczkowych roślinach ozdobnych, hodowanych w domach, jest przędziorek. Ten maleńki pajęczak w krótkim czasie potrafi całkowicie zniszczyć zielone części rośliny. Jeśli rozpoczniemy walkę z tym szkodnikiem zbyt późno, może on doprowadzić do uschnięcia całej rośliny.
Nie tylko dorosłe osobniki wyrządzają poważne szkody. Przędziorek jest niebezpieczny w każdym, ruchomym stadium swojego rozwoju. Między innymi z tego powodu tak trudno go zwalczyć. Niemałe trudności przysparza również rozpoznawanie przędziorka. Ten maleńki pajęczak osiąga wielkość zaledwie ok. 0,5 mm i trudno go zaobserwować gołym okiem. Sygnałem, że rozpoczął żerowanie na naszych roślinach, jest stopniowe żółknięcie i opadanie liści, a także pojawienie się delikatnych pajęczynek. Kiedy zauważymy takie objawy, natychmiast należy rozpocząć walkę z tym szkodnikiem.
Skuteczne metody walki z przędziorkiem
Kiedy przędziorek zagości na naszych roślinach, niełatwo się go pozbyć. Często zdarza się, że sami stwarzamy szkodnikowi wyjątkowo dogodne warunki do jego rozwoju.
Przędziorek atakuje nasze rośliny m.in. za sprawą:
- braku systematycznego zraszania części zielonych roślin,
- zbyt dużej ilości nawozów,
- niewłaściwych warunków uprawy,
- nadmiernie suchego powietrza.
Zwalczanie przędziorka jest trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym. Można to zrobić domowymi sposobami, jednak nie ma gwarancji, że będą one na tyle efektywne, że pozwolą pozbyć się szkodnika raz na zawsze. Nie ulega wątpliwości, że skuteczniejsze w działaniu będą środki chemiczne - preparaty na przędziorki, takie jak np. Limocide 3w1, którego substancją czynną jest olejek pomarańczowy. Wykazuje on dużą skuteczność w walce z tym szkodnikiem. Zwalcza on również inne owady niszczące uprawy oraz grzyby. W naszym sklepie internetowym można zaopatrzyć się w ten wyjątkowo skuteczny środek na przędziorki.