RÓŻE POD OCHRONĄ - ZWALCZENIE MSZYC I CHORÓB GRZYBOWYCH

Róże to jedne z najpiękniejszych krzewów pełniące różnorodne funkcje w ogrodzie, od dekoracji rabat po okrywanie terenu i zasłanianie ścian. Nie jest to jednak grupa szczególnie łatwa w uprawie. Przy niewłaściwych warunkach na różach często pojawiają się choroby i szkodniki. Kluczem jest szybka reakcja. Na czym polega kompleksowa ochrona róż?
Róże pomimo całego swojego uroku bywają roślinami kapryśnymi. Najczęściej problemy wynikają z braku zapewnienia dobrych warunków i błędnie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz tego zdarza się, że nawet zadbane krzewy padają łupem szkodników lub pojawiają się na nich oznaki chorób. To nie powód, by rezygnować z róż. Trzeba natomiast wiedzieć, jak je chronić, np. stosując skuteczne środki na mszyce czy mączniaka prawdziwego.
- Profilaktyczna ochrona róż – lepiej zapobiegać niż leczyć
Szeroko zakrojone działania profilaktyczne są pierwszym krokiem, który pozwala ograniczyć różnorodne problemy u róż, a w razie potrzeby ułatwia zwalczanie chorób grzybowych czy szkodników. Obejmują zabiegi przed i po posadzeniu krzewów.
- Zapewnienie optymalnego stanowiska i gleby. Najlepsze są miejsca słoneczne i żyzne, próchnicze podłoża. W razie występowania zastojów wody w glebie zaleca się zastosować drenaż.
- Właściwa rozstawa sadzenia (nie mogą rosnąć zbyt gęsto, gdyż wtedy są narażone na występowanie chorób grzybowych).
- Unikanie moczenia roślin w czasie podlewania;
- Zrównoważone nawożenie z umiarkowanymi dawkami azotu;
- Usuwanie porażonych pędów i liści;
- Profilaktyczne stosowanie preparatów na choroby i szkodniki.
- Bezpośrednie zwalczanie chorób grzybowych i różnych grup szkodników u róż
Po zauważeniu objawów chorobowych czy szkodników (a także śladów ich żerowania) pozostaje bezpośrednie zwalczanie. Natychmiastowa reakcja daje większą szansę na zwalczanie mszyc czy innych problemów, zanim rośliny zostaną osłabione lub zniszczone. Rozpoznanie po objawach pozwoli dobrać odpowiedni preparat. Na szczęście nawet bez rozpoznania można skorzystać z nowoczesnych środków, które mają więcej niż jedną substancję aktywnie czynną. Takie kryteria spełnia Multirose, który zawiera deltametrynę (działanie owadobójcze) i tebukonazol (działanie grzybobójcze). Preparat zwalcza mszyce, mączniaka prawdziwego róży, rdzę róży i czarną plamistość róży. Działa szybko. Stanowi długotrwałą ochronę przeciw chorobom grzybowym.
Wybierając środki na mszyce, inne choroby czy szkodniki zwraca się uwagę na szybkość działania i skuteczność. Tym cenniejszy jest preparat 2w1, który spełnia powyższe wymagania.