Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

RDZA GRUSZY – JAK ROZPOZNAĆ, ZAPOBIEGAĆ I ZWALCZAĆ

2023-03-27
RDZA GRUSZY – JAK ROZPOZNAĆ, ZAPOBIEGAĆ I ZWALCZAĆ

Rdza gruszy to jedna z najczęstszych chorób trapiących sadowników i działkowców. Ma ona podłoże grzybowe i jest bardzo groźna. Często działa szybko, porażając przede wszystkim liście, ale niekiedy również owoce. Dowiedz się więcej o rozpoznawaniu rdzy gruszy. Sprawdź także, jak ją zwalczać i jak jej zapobiegać.

Rozpoznawanie rdzy gruszy

Rdza gruszy to choroba występująca oczywiście na gruszach, wywoływana przez Gymnosporangium sabinae (nagoć sawinową). Żywicielem tego pasożyta może być też jałowiec sabiński lub (znacznie rzadziej) jarzębina, głóg, pigwa czy irga.

Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć i wietrzna pogoda, a jej objawy są dość charakterystyczne. Mogą się pojawiać już wczesną wiosną na młodych liściach, dlatego warto starannie obserwować rośliny lub wdrażać czynności zapobiegawcze. W okolicach maja stają się bardziej widoczne. Wówczas można zaobserwować na liściach małe pomarańczowe lub rdzawe plamy, najczęściej w górnym odcinku korony drzewa. Z czasem stają się coraz większe i przenoszą na kolejne liście, a jednocześnie ciemnieją, zachowując jaśniejsze obrzeża. Na późniejszych etapach na spodzie blaszki liściowej w miejscu plamy pojawiają się gąbczaste, najczęściej stożkowate narośla i wypustki. Porażone liście przedwcześnie opadają, a niekiedy choroba atakuje także owoce, objawiając się w postaci twardych, grubych plam. Należy na nie uważać, ponieważ porażone owoce nie nadają się do spożycia.

Zapobieganie rdzy gruszy

Jak zapobiegać rdzy gruszy? Po pierwsze nie należy sadzać w pobliżu drzewek owocowych jałowca sabińskiego. Ponadto warto wybierać odmiany gruszy mało podatne na ataki choroby, takie jak „Paryżanka”, „Bera Hardy” lub „Lukasówka”. Ponadto można wykonywać zapobiegawcze opryski – najlepiej już od wczesnej wiosny. Pomóc może ekologiczna gnojówka z czosnku, skrzypu bądź cebuli, ale z całą pewnością nie są to najskuteczniejsze sposoby. Znacznie lepiej sprawdzi się Magnicur Gold – jedyny środek na rynku zarejestrowany w zakresie zwalczania rdzy gruszy przez użytkowników nieprofesjonalnych.

Zwalczanie rdzy gruszy

Magnicur Gold świetnie radzi sobie ze zwalczaniem rdzy gruszy. Opryski można wykonywać od chwili pojawienia się pierwszych objawów aż do zbioru owoców. W każdym sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie dwa opryski, zachowując pomiędzy nimi co najmniej 7-dniową przerwę. Środek charakteryzuje się świetną przyczepnością do liści, dzięki czemu działa znacznie lepiej niż inne preparaty. Dostępny w sklepie internetowym Protect Garden Magnicur Gold to skuteczny preparat grzybobójczy wykorzystywany również do zwalczania innych chorób grzybowych atakujących drzewa i krzewy owocowe oraz marchew, truskawkę i malinę.

pixel