Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PREPARAT DO PIELĘGNACJI ROŚLIN ZIMOZIELONYCH PRZED ZIMĄ

2023-03-27
PREPARAT DO PIELĘGNACJI ROŚLIN ZIMOZIELONYCH PRZED ZIMĄ

Przygotowanie roślin zimozielonych, takich jak rododendrony i tuje,  do okresu zimowego uchroni je przed uschnięciem i zniszczeniem. Ważnym elementem jest systematyczne i obfite podlewanie upraw przed pojawieniem się mrozów. Ale to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Sprawdź, jak należy zabezpieczyć rośliny przed okresem zimowym.

Właściwe przygotowanie roślin na zimę zapewni im przetrwanie tego czasu. Gdy ziemia będzie zmarznięta, niemożliwe stanie się bowiem pobieranie wody przez korzenie. Jesienne podlewanie pozwoli im zgromadzić odpowiednią jej ilość i przeżyć w trudnym, mroźnym okresie. Z podlewaniem należy wstrzymać się, gdy temperatura zacznie spadać poniżej zera.

Jaka woda najlepiej sprzyja roślinom zimozielonym?

Do podlewania należy używać wody, która ma niski poziom jonów wapnia i magnezu. Taka woda określana jest jako miękka. Najbardziej nadaje się więc...  zwykła deszczówka. 

Należy solidnie podlać każdy krzew. Przyjmuje się, że trzeba do tego zużyć ok. 30 litrów wody. Zapewnienie odpowiedniej ochrony uzyskamy też poprzez nałożenie kory na mokrą glebę wokół krzewu rośliny. Takie działanie zatrzyma odparowanie cieczy.

Środek do pielęgnacji roślin na zimę

To jednak nie koniec procesu ochrony roślin zimozielonych. Wilgotna ziemia wokół korzeni może być dobrym źródłem rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, które mogą z kolei doprowadzić do zgnilizny korzeni, albo fytoftorozy. Właściwym więc będzie, aby zastosować środek do ochrony roślin, który ma właściwości zabezpieczające przed zniszczeniem. Można go używać doglebowo, na zasadzie odkażania podłoża lub w postaci oprysku. 

Środkiem nadającym się do takiej ochrony jest preparat do ochrony roślin zimozielonych o nazwie Magnicur Energy. Zabezpiecza on w sposób bardzo skuteczny nie tylko korzenie, ale również części znajdujące się nad ziemią.

Ten grzybobójczy środek ma formę koncentratu, z którego należy sporządzić roztwór wodny, a następnie użyć do podlania lub oprysku. 

Magnicur Energy charakteryzuje się działaniem układowym. W jego składzie znajdują się substancje aktywne, takie jak propamokarb z grupy pochodnych kwasu karbaminowego i fosetyl z grupy związków fosfonowych. Preparat można stosować dla roślin uprawianych na polu, jak też znajdujących się pod osłonami. Jego ważną cechą jest nie tylko ochrona przed chorobą wywołaną przez gatunki grzybopodobnych lęgniowców, jaką jest fytoftoroza, ale również wspomaganie wzrostu roślin. Preparat jest bardzo szybko przez nie wchłaniany, a następnie transportowany do wszystkich organów zarówno nadziemnych, jak i do korzeni.

Jak stosować Magnicur Energy w celu ochrony roślin?

Magnicur Energy dobrze jest stosować podczas okresu podlewania roślin zimozielonych, przed nadejściem mrozów. Na każdy krzew należy zużyć 20 litrów wody (trzeba pamiętać, żeby była miękka) oraz dodać 10 litrów wody z 0.15% tego środka. Przyjmuje się, że 15 ml preparatu należy rozpuścić w 10 l wody. Środek ten stanowi długotrwałe zabezpieczenie dla pielęgnowanych roślin nawet przez okres 9 tygodni.

Jak widać, zabezpieczenie roślin przed zimą nie wymaga od nas dużego poświęcenia. Wystarczy zadbać o dostateczne nawodnienie oraz użyć odpowiednich środków chroniących. Dzięki temu wiosną będziemy mogli ponownie cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem. 

 

pixel