MĄCZLIK SZKLARNIOWY - ROZPOZNANIE I ZWALCZANIE

Mączlik szklarniowy, pomimo swojej nazwy, spotykany jest nie tylko w szklarniach. Niestety potrafi on pojawić się również na naszych balkonach oraz w mieszkaniach. To uciążliwy pasożyt, bowiem atakuje zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa w uprawie gruntowej oraz pod osłonami. Zwalczanie mączlika szklarniowego jest dość trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy skupić się na obserwacji niepokojących zmian, które mogą pojawić się na roślinach. Kluczowym elementem jest szybkość podjętych przez nas działań. Na szczęście z pomocą przychodzą dedykowane do tego celu preparaty. Gdzie znaleźć skuteczny środek na mączlika szklarniowego? W jaki sposób pomoże nam on w pozbyciu się tego uciążliwego problemu?
Mączlik szklarniowy - wróg naszych roślin
Chociaż mączlik szklarniowy jest powszechnie znany i określany jako tzw. „biała muszka”, to jednak w rzeczywistości szkodnik ten znacznie różni się od wszelkiego rodzaju muchówek. Jak rozpoznać mączlika szklarniowego? W istocie jest to pluskwiak. Nieco bardziej zgłębiając temat, najbliżej jest mączlikowi do znanych i popularnych mszyc. Może nie do końca przypomina ich budową, ale z całą pewnością sposobem pobierania pokarmu. Wraz z wysysaniem zawartości komórek sitowych roślin, mączliki powodują bowiem wydzielanie bardzo dużej ilości spadzi miodowej, dostrzeganej jako lepkie wycieki na powierzchni roślin, które towarzyszą ich obecności. Wytwarzana spadź w silnym stopniu ogranicza fotosyntezę i oddychanie roślin. Jest również doskonałą pożywką dla tzw. grzybów czerniowych, obecność których potęguje tylko utrudnienia w asymilacji i w konsekwencji może prowadzić do skręcania się, marszczenia a nawet zasychania liści.
Dorosłe owady prowadzą mało ruchliwy tryb życia. Latają powoli, niezbyt szybko i nie przemieszczają się na duże odległości. Preferują kolor żółty stąd wybierają liście, bądź odmiany roślin o najjaśniejszym odcieniu. Jaja mączlika szklarniowego składane są po dolnej stronie liści. Samice wciskają je w tkankę grupami w charakterystycznych okółkach. W jednej grupie może znajdować się nawet do 40 sztuk jaj. W ciągu swojego życia jedna samica może złożyć od 150 do 500 jaj. W rozwoju mączlika szklarniowego wyróżnia się 4 fazy larwalne z czego tylko pierwsza faza jest ruchliwa. Jednak ruchliwość wylęgłej z jaja larwy jest dość ograniczona. Po przebyciu zaledwie kilku milimetrów wbija aparat gębowy do tkanki roślinnej i traci odnóża. Ostatnie, czwarte stadium larwalne jest nazywane puparium, przypomina płaskie owalne pudełeczko i jest otoczone na brzegu rzędem woskowych wyrostków. W pewnym momencie puparium otwiera się jak puszka od konserw, z której wylatują dorosłe osobniki owada. To właśnie puparium w największym stopniu jest odpowiedzialne za silne wydzielanie spadzi. Jednocześnie jest niestety bardzo odporne na wiele środków chemicznych.
Długość trwania jednego cyklu rozwojowego owada od momentu złożenia jaj do osiągnięcia postaci dorosłej jest różna i w zdecydowanej mierze zależy od rodzaju rośliny. Na wrażliwych roślinach, do których zaliczają się przede wszystkim rośliny warzywne takie jak oberżyna, ogórek, pomidor czy cukinia trwa on średnio 20-30 dni. Z kolei cykl życiowy jednego pokolenia na roślinach ozdobnych może przedłużać się nawet do 40 dni. Im cieplej, tym mączlik szklarniowy rozwija się szybciej i w warunkach ogrzewanych pomieszczeń problem może znacznie się nasilać.
Jak trafiają do naszych domów i w jaki sposób sobie z nimi poradzić?
Mączliki latem mogą rozwijać się na wielu roślinach w ogrodzie, w tym także na wielu popularnych chwastach jak komosa, gwiazdnica czy powój polny, natomiast jesienią, wraz z ich zasychaniem wracają do pomieszczeń zamkniętych. W warunkach domowych szkodnik ten jest jednak najczęściej wnoszony wraz z zaatakowanymi roślinami. O ile na roślinach widoczne są wyłącznie owady dorosłe, to bardzo szybko możemy reagować wykonując zabieg gotowym do użycia środkiem owadobójczym jakim jest Sanium AL. Posiada on w swoim składzie flupyradifuron, który odpowiada za zwalczanie mszyc oraz mączlika szklarniowego. Jednocześnie produkt nie wpływa na funkcjonowanie owadów pożytecznych.
Preparat na mączlika szklarniowego doskonale sprawdzi się do ochrony roślin doniczkowych. Jest bardzo łatwy w użyciu i można korzystać z niego przez cały rok. Środki na mszyce oferowane przez nasz sklep internetowy, pozwalają szybko i skutecznie poradzić sobie ze szkodnikami. Jednocześnie gwarantujemy również atrakcyjne ceny oraz szeroki wybór asortymentu najlepszej jakości.