Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

SKUTECZNE ZWALCZANIE SZCZURÓW I NORNIC

2023-03-27
SKUTECZNE ZWALCZANIE SZCZURÓW I NORNIC

Szczury czują się świetnie w pobliżu ludzi. Można więc natknąć się na nie w budynkach mieszkalnych, pomieszczeniach użyteczności publicznej – wszędzie, gdzie mają łatwy dostęp do jedzenia. Z kolei nornice uwielbiają buszować w naszych ogródkach i podgryzać z trudem hodowane rośliny. Oba te gatunki gryzoni potrafią przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Jak więc z nimi walczyć? Jakich środków na szczury i nornice warto użyć?

Gryzonie w gospodarstwie to nie lada problem. Wchodzą nieproszone, szybko się osiedlają i jeszcze szybciej – rozmnażają. Jeśli w początkowym stadium zbagatelizujemy ich obecność, w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z dużym problemem. Warto więc działać szybko i, co najważniejsze, skutecznie. Oto kilka sposobów, które pomogą ci pozbyć się szczurów i nornic.

Jakie szkody mogą wyrządzić gryzonie?

Nornice uwielbiają podgryzać liście, pąki, nasiona i kłącza, w wyniku czego uszkadzają rośliny i uniemożliwiają ich prawidłowy rozwój. 

Szczury potrafią dostać się dosłownie wszędzie. Zamieszkują domy, piwnice, strychy, magazyny sklepowe. Buszują w poszukiwaniu jedzenia, zostawiają przy tym swoje odchody. Ich ostre ząbki potrafią narobić nie lada szkód. Worki czy kable nie stanowią dla nich żadnego problemu.

Szczury i nornice w domu - jak z nimi walczyć?

Jednym z popularnych i bardzo skutecznych sposobów na zwalczanie gryzoni, jest wystawianie trutki. Warto użyć takiej, która zawiera kumatetralyl – trującą substancję aktywną, która pomoże szybko pozbyć się problemu związanego z obecnością szkodników. Ma go w swoim składzie występujący w saszetkach niezawodny produkt na szczury –  RODICUM EXTRA. Jest środkiem skutecznym i prostym w użyciu. Rozwiązuje problem obecności zarówno szczurów, jak i uporczywych nornic, które w domach występują rzadko, za to lubią rozgościć się na działkach czy w ogrodach. 

Należy pamiętać, że kumatetralyl jest substancją trującą również dla zwierząt domowych i dla ludzi. Dlatego trutkę warto umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach -  karmnikach lub tzw. stacjach deratyzacyjnych.

Pojemniki zabezpieczają też przed działaniem atmosferycznym, czyli opadami i promieniami słońca. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwo można je wyczyścić.

Zwalczanie szczurów - jak się przygotować do deratyzacji?

Ważną kwestią jest dokładne obejrzenie terenu, na którym żerują niechciane gryzonie. Skuteczne zwalczanie szczurów i nornic zależy właśnie od tej szczegółowej analizy. Chodzi tu przede wszystkim o odkrycie wszystkich wejść i korytarzy prowadzących do szczurzych gniazd. Taka lustracja powinna obejmować miejsca, gdzie znajduje się żywność, odpadki po pożywieniu oraz skupiska śmieci.

Dobrze jest przeprowadzić deratyzację przed wschodem słońca lub po jego zachodzie, gdyż właśnie wtedy szczury i nornice okazują największą aktywność. Sprawdzamy wówczas strychy, ciemne zakamarki, korytarze, piwnice, niewielkie przestrzenie pomiędzy ścianami oraz wygryzione w nich otwory. Gryzonie mogą też przebywać w miejscach poboru wody. Warto zwrócić uwagę na odchody, ślady kopania oraz gryzienia. O ile to możliwe, usuwamy pożywienie, które się w tych miejscach znajduje. Głodne gryzonie łatwiej będą konsumować preparat gryzoniobójczy.  

Środki na szczury i nornice - dozowanie trutki

Środek na szczury i nornice RODICUM EXTRA należy umieścić w karmnikach i stacjach deratyzacyjnych. Zostawiamy w nich ok. 200 g pasty. Skuteczność wytępienia gryzoni zapewni nam uzupełnianie trutki co ok. 5 dni i sprawdzanie, czy nie została całkowicie zjedzona.

Pojemniki ze środkiem należy umieścić w znacznej odległości od siebie (5-20 m), w miejscach aktywności gryzoni: w pobliżu ich nor oraz ścieżek przemieszczania się. 

Proces tępienia szczurów i nornic zazwyczaj trwa nie dłużej, niż trzy tygodnie.

Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz na obecność gryzoni i użyjesz odpowiednich środków, tym lepiej. Szczury i nornice potrafią się bowiem bardzo szybko rozmnażać, a przy dużych koloniach walka z nimi jest bardziej czasochłonna. Sprawdzaj zatem regularnie swoje otoczenie i działaj od razu, gdy dojrzysz ślady niechcianych gości. 

pixel