Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PIELĘGNOWANIE ORAZ OCHRONA SIEWEK

2023-03-27
PIELĘGNOWANIE ORAZ OCHRONA SIEWEK

Siewki są wyjątkowo narażone na rozmaite infekcje. Dlatego, dopóki nie zamienią się w dorosłe rośliny, powinny podlegać szczególnej ochronie. Najbardziej szkodliwe, a jednocześnie najpowszechniejsze są choroby grzybowe, w tym zgorzel siewek czy fytoftoroza. Jak zadbać o odpowiednią ochronę siewek w tym zakresie, a jednocześnie poprawić wzrost roślin?


Ochrona siewek – największe zagrożenia


Jeśli zależy Ci na tym, by siewki zamieniły się w dorodne rośliny, a następnie obfite plony,  powinieneś odpowiednio o nie dbać. Bardzo ważne są warunki – temperatura nasłonecznienie, wilgotność gleby – ale również ochrona przed chorobami. To właśnie one najczęściej sieją spustoszenie wśród kiełkujących roślin. Infekcje grzybowe są najbardziej powszechne, a jednocześnie najbardziej zjadliwe. Atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa, w gruncie i pod osłonami. Działają bardzo szybko, doprowadzając do osłabienia siewek i rozprzestrzeniając się po całej uprawie. Za ataki mogą być odpowiedzialne grzyby z różnych rodzajów powodujące m.in.:


● zgorzel siewek,
● fytoftorozę,
● zgnilizny korzeni,
● zgorzel zgnilakową.


Rozwojowi grzybów zdecydowanie sprzyja wysoka wilgotność zapewniana roślinom we wczesnym stadium wzrostu. Zarodniki bez problemu przenoszą się drogą wodną lub powietrzną, a ponadto nierzadko są obecne w podłożu – nawet jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła. To dlatego ochrona siewek przed grzybami jest tak istotna.


Ochrona siewek i poprawa wzrostu roślin – jak to zrobić?


Czy da się zadbać jednocześnie o ochronę siewek i poprawę wzrostu roślin? Jak najbardziej. Wystarczy zastosować odpowiednie preparaty. Dobrym pomysłem jest odkażenie ziemi kompostowej i substratów używanych przy rozsadach. To zabieg, który (odpowiednio wykonany), pozwoli usunąć wszelkie zarodniki grzybów. W tym celu można wykorzystać np. sprawdzony środek grzybobójczy Magnicur Energy. To kombinacja składników aktywnych, która doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami grzybów powodujących doglebowe choroby grzybowe, w tym groźne fytoftorozę i zgorzel siewek. Jeżeli nie odkazimy podłoża przed wysiewem nasion, ciągle możemy zabezpieczyć nasze rośliny. Ponieważ Magnicur Energy może być również stosowany do oprysków i podlewania już po wykiełkowaniu nasion. Jego główne zastosowania to ochrona róż, roślin ozdobnych oraz siewek, rozsad i warzyw – uprawianych w gruncie i pod osłonami.


Magnicur Energy to jednak nie tylko skuteczny środek grzybobójczy działający prewencyjnie i leczniczo. Skutkiem jego stosowania jest również poprawa wzrostu roślin, tak zwany efekt zielony. To zatem kompleksowe wsparcie dla upraw na najwcześniejszym etapie ich wzrostu. Produkt jest wygodny w stosowaniu, a w zalecanych dawkach także zupełnie bezpieczny dla roślin. Jeśli nie chcesz martwić się o skutki chorób grzybowych, warto stosować go zapobiegawczo przed każdym wysiewem.

pixel