KOMPLEKSOWA OCHRONA OGRODU PRZED GRYZONIAMI

Gryzonie żerujące w obrębie działki mogą stanowić poważny problem. Hodowcy warzyw i roślin owocowych bardzo często skarżą się na ogromne zniszczenia spowodowane plagą tych drobnych szkodników. Niestety, standardowe metody ich zwalczania niekiedy nie wystarczają do ich całkowitego przepędzenia. Na szczęście istnieją skuteczniejsze sposoby, które mogą pomóc w likwidacji problemu w postaci gryzoni...
Czemu gryzonie w ogrodzie są szkodliwe?
Myszy, norki, szczury i inne zwierzęta żyją w obrębie zewnętrznych warstw gleby. To ich naturalne środowisko żerowania, w którym również wydają na świat młode. Najczęściej za pokarm obierają sobie rośliny hodowane przez wielu z nas w przydomowym warzywniaku. Kłącza, pędy młodych sadzonek, a także korzenie marchewki czy pietruszki są najchętniej wybieranym przez gryzonie przysmakiem.
Te z pozoru niewinne i drobne zwierzęta poprzez drążenie tuneli przyczyniają się do niszczenia korzeni roślin, młodych pędów lub świeżo zasadzonych nasion. Przez dużą liczbę pustych przestrzeni część roślin może ulec gniciu. Problem jest jednak większy, ponieważ organizmy mają bardzo wysoką zdolność reprodukcji. Pojedyncza samica nawet kilkukrotnie w ciągu roku ma liczne potomstwo, które może potęgować kłopoty z utrzymaniem roślin w odpowiedniej kondycji.
Lepiej zapobiegać? Nie zawsze jest to w pełni skuteczne
Jednym ze sposobów na zwalczanie gryzoni w ogrodzie jest utrzymanie w nim porządku. Regularne przekopywanie ziemi, usuwanie resztek wyschniętych roślin oraz likwidowanie chwastów czy koszenie trawy będzie skutecznie odstraszać żerujące pod ziemią osobniki.
Warto również zwrócić uwagę na okres zabezpieczania roślin na zimę. Ściółkę osłaniającą należy układać wtedy, gdy ziemia będzie już nieco przymarznięta. W przeciwnym razie, gryzonie poruszające się nadal w warstwie gleby mogą zrobić sobie z przygotowanej konstrukcji schronienie i dodatkowo uszkodzić rośliny. Do zwalczania gryzoni można wykorzystać również ich naturalnych wrogów, czyli kotów lub innych zwierząt, które mogą osiedlić się w naszym ogrodzie. Dzięki tym sposobom można znacznie zmniejszyć wpływ gryzoni na rośliny, jednak nie dadzą one pełnej gwarancji rozwiązania problemu.
Szkodniki można wyeliminować specjalnym preparatem
Przy silniejszym ataku myszy i gryzoni, standardowe sposoby zapobiegania mogą nie wystarczyć. Wówczas przyda się specjalna trutka, z której pomocą można całkowicie lub w większości wyeliminować populację szkodników. Nieocenioną pomocą w tym przypadku mogą być dwa produkty:
1. Rodicum Alpha - skuteczny pojemnik z trutką do zwalczania myszy,
2. Rodicum Extra - dobry środek na szczury oraz nornice.
Oba preparaty na gryzonie sprzedawane są w formie gotowego produktu, który należy umieścić w pobliżu miejsc występowania gryzoni. Mogą to być otwory, wyloty korytarzy czy stwierdzone lokalizacje żerowania. Trutka została przygotowana w taki sposób, by inne domowe zwierzęta nie próbowały jej połknąć. Dzięki dobranym składnikom preparat świetnie przyciąga uwagę gryzoni, i po około 15 minutach rozpoczyna swoje działanie. Skuteczne produkty mają jeszcze jedną zaletę – ich cena jest stosunkowo niska, więc każdy właściciel działki będzie mógł z nich skorzystać.