Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MSZYCE - SZKODNIKI ZAGRAŻAJĄCE UPRAWOM ROŚLIN

2023-03-27
MSZYCE - SZKODNIKI ZAGRAŻAJĄCE UPRAWOM ROŚLIN

Mszyce zaatakować mogą zarówno rośliny znajdujące się w ogrodzie, jak i kwiaty balkonowe. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, owady te potrafią być bardzo szkodliwe. Nie tylko uszkadzają rośliny, ale także przenoszą rozmaite choroby. Nie ulega wątpliwości, że stanowią one problem, który należy zwalczać. Pomogą w tym specjalne, dostępne na rynku preparaty. W jaki sposób działają?

Co wiemy o mszycach?

Mszyce to bardzo zróżnicowana grupa owadów, spotykana zarówno na roślinach uprawianych w domu, jak i w ogrodzie. Poza ich szkodliwością bezpośrednią, są to również owady odpowiedzialne za przenoszenie wielu groźnych chorób wirusowych, na które nie ma skutecznych środków. Jedyną możliwością ochrony, jest skuteczna i wczesna walka z mszycami. 

 

Mszyce charakteryzuje bardzo skomplikowany i zróżnicowany cykl rozwojowy. Częściowo mogą rozmnażać się płciowo, co z reguły kończy się składaniem przez nie jaj, ale równie często mogą rozmnażać się bezpłciowo. Prowadzi to z kolei do zjawiska tzw. dzieworództwa. Podczas tego procesu mszyce rozmnażają się licznie bez udziału samców. To właśnie ta faza najczęściej przyczynia się do bardzo szybkiego powiększania liczby pokoleń owadów.

 

Wiele gatunków do przejścia pełnego cyklu wymaga zmiany żywiciela. Np. formy uskrzydlone mszyc szukają u gospodarza innej rośliny, by zapewnić sobie byt. 

 

W Europie duże zróżnicowanie w rozwoju wielu gatunków mszyc jest związane z ich przystosowywaniem się do zmiennych warunków klimatycznych, co jest typowe dla tych owadów.

Zagrożenie dla roślin

Szkodliwość mszyc może mieć charakter bezpośredni, polegający na wysysaniu zawartości soków komórkowych, ograniczając tempo wzrostu, jak i wygląd zaatakowanych roślin. Szkodliwość bezpośrednia mszyc niekiedy może być znaczna. Przykładowo zdobniczka jaworowa, rodzaj mszycy żerującej na niektórych gatunkach klonów, może prowadzić do zmniejszenia przyrostu liści nawet o 38%. 

 

Zdobniczka lipowa może przyczyniać się z kolei do silnego zahamowania wzrostu korzeni lipy. W trakcie żerowania, część mszyc potrafi wprowadzać toksyczną ślinę, prowadząc do deformacji organów w postaci marszczenia i kędzierzawienia liści, karłowacenia czy też zmian w zabarwieniu roślin. Ponadto mszyce bardzo obficie wydzielają spadź, na której mogą rozwijać się grzyby czerniowe, dodatkowo ograniczając powierzchnię asymilacyjną roślin. W zdecydowanej większości owady te atakują nowe, najmłodsze przyrosty i stąd często spotyka się je na najmłodszych liściach. Często można je również znaleźć w szczytowych częściach młodych pędów. Jedynym, jakkolwiek bardzo spektakularnym wyjątkiem, jest mszyca świerkowa zielona. W niektóre lata, szkodnik ten prowadzi do bardzo silnego ogałacania z igieł, szczególnie świerków kłujących. Pierwszym, mało niepokojącym objawem, jest przebarwianie pojedynczych igieł na pędach. Z czasem większa część igieł zaczyna żółknąć i odpadać.

 

Szkodnik z reguły atakuje pędy położone w dolnej części drzewa, choć zdarzają się przypadki, kiedy to objawy widoczne są w części wierzchołkowej. Silnie porażone drzewa mogą być nawet całkowicie pozbawione igieł. Bardzo charakterystycznym objawem żerowania tego gatunku są zielone igły, które pozostają wyłącznie na tegorocznych przyrostach. Z reguły uszkodzenia spowodowane przez mszycę świerkową zieloną dostrzegane są dopiero w maju, kiedy to stopień rozwoju mszycy jest już bardzo zaawansowany. Gatunek ten nie jest łatwo zaobserwować, ponieważ owady żerują po spodniej stronie igieł i mają niewielkie rozmiary. Świerki kłujące, szczególnie po ciepłych

zimach, wymagają w marcu i kwietniu regularnej obserwacji igieł po ich spodniej stronie.

Skuteczne zwalczanie mszyc

W celu zapewnienia wysokiej skuteczności, odpowiednie działania powinny zostać podjęte od razu po zauważeniu pierwszej kolonii owadów. Zastosować można między innymi naturalne roztwory, które odstraszają szkodniki. Niestety działają one przez stosunkowo krótki czas, a także nie wykazują odporności na opady atmosferyczne. Skuteczne zwalczanie mszyc wymaga więc sięgnięcia po sprawdzone metody. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc profesjonalny środek owadobójczy, taki jak Sanium AL. Zapewnia on najwyższą skuteczność wśród preparatów dostępnych na rynku. Jego zastosowanie jest niezwykle proste. Sprawdzi się on w przypadku roślin ozdobnych, warzyw oraz sadów. Zwalczanie mszyc za pomocą tego środka jest wyjątkowo skuteczne. Preparat posiada w swoim składzie substancję czynną w postaci flupyradifuronu.

Nasz sklep internetowy oferuje również środki na mszyce w postaci pałeczek doglebowych Sanium PIN. To idealne połączenie preparatu na szkodniki z nawozem. Pałeczkę należy umieścić blisko korzeni rośliny w taki sposób, aby była całkowicie przykryta przez glebę. Następnie roślina powinna zostać obficie podlana wodą. Oprócz możliwości skutecznego pozbycia się szkodników, zyskać można także korzystniejszy wygląd roślin oraz poprawę ich zdrowotności. Oferujemy skuteczne preparaty wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, które zapewnią roślinom bezpieczeństwo i dadzą im jak najlepsze warunki do rozwoju.

pixel