MSZYCE - ROZPOZNAWANIE I ZWALCZANIE SZKODNIKÓW

Mszyce to bardzo groźne szkodniki, zarówno dla roślin znajdujących się w ogrodach, jak i kwiatów balkonowych. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafią poczynić sporo szkód. Powodują bowiem żółcenie, cętkowanie, a także skręcanie i brązowienie liści. W rezultacie dochodzi także do zahamowania wzrostu, a w skrajnych przypadkach również umierania roślin. Żeby uniknąć tego zjawiska, należy wiedzieć, jak rozpoznać mszyce oraz w jaki sposób postępować, by nie doprowadziły one swym działaniem do powstania zniszczeń w naszych uprawach. Jakie środki ochrony roślin warto stosować? Jakich rezultatów można się spodziewać?
Czym są mszyce i dlaczego mogą być groźne?
Jednymi z bardziej charakterystycznych mszyc są te gatunki, które tworzą na różnych świerkach charakterystyczne galasowate twory, czasami określane „nibyszyszkami”. W warunkach ogrodów przydomowych, szkodniki te atakują przede wszystkim nasz rodzimy świerk pospolity.
Najczęściej mamy do czynienia z czterema gatunkami:
- ochojnikiem świerkowo modrzewiowym tzw. smrekunem trzopkiem
- świerkowcem zielonym (smrekunem migrującym)
- ochojnikiem świerkowym
- ochojnikiem świerkowym zielonym
Poszczególne gatunki ochojników, choć różnią się od siebie rozwojem, zwalcza się bardzo podobnie. Larwy mszyc zimują na młodych pędach świerków, u podstawy pączków. Wraz z nastaniem wiosny, pod koniec kwietnia lub na początku tego miesiąca (w zależności od warunków zimowych i rejonu Polski), larwy wznawiają swój rozwój. Najpierw wysysają pąki, a potem przystępują do składania jaj.
Odżywiając się pąkami, mszyca wpuszcza do ich wnętrza ślinę, która stymuluje rozwijanie się wspomnianych już galasów, dających w przyszłości schronienie nowemu, rozwijającemu się pokoleniu mszyc. Ochojniki są szczególnie szkodliwe dla młodych drzew, ponieważ prowadzą do deformacji ich pokroju. W przypadku drzew starszych, szkodniki zwiększają ich wrażliwość na warunki stresowe. W latach suchych, masowe opadanie igieł na świerkach pospolitych, w pierwszej kolejności występuje na tych drzewach, które silnie zostały zaatakowane przez ochojniki. Zwalczanie ochojników musi uwzględniać wczesne wykonywanie zabiegów tuż przed, albo w momencie, kiedy budząca się po okresie zimowania larwa, wkłuwa się do pąków.
Także inne gatunki mszyc mogą powodować tworzenie na roślinach różnego rodzaju wyrośli. Zielone, torbielowate i gładkie wyrośla powstają chociażby na liściach wiązów, w wyniku żerowania mszycy - torebnicy wiązowej. Inny gatunek mszyc żerujący na wiązach, jest kogutnica wiązowa. Ona również prowadzi do powstawania wyrośli, tym razem w kolorze czerwonym. Obydwa te gatunki zimują w postaci larw na korze, a czasami także w glebie. Ich zwalczanie prowadzi się wiosną, w trakcie, gdy larwy wędrują w kierunku korony drzew do nowo rozwijających się liści.
W jaki sposób zwalczać mszyce?
Skuteczne zwalczanie mszycy odgrywa niezwykle istotną rolę z punktu widzenia ochrony swoich upraw. Z uwagi na szczególny rozwój, polegający na sukcesywnym budowaniu kolonii, zwalczanie mszyc należy przeprowadzić najszybciej jak to możliwe. Zbyt długie wyczekiwanie może ułatwiać powstawaniu różnych deformacji na roślinach, które w konsekwencji ograniczają skuteczność środków o działaniu kontaktowym. Gdy odpowiednio wcześnie zareagujemy, szkodniki te nie zdążą silnie rozbudować swojej populacji. Takie działanie ma również duże znaczenie w aspekcie środowiskowym. W początkowym okresie nie ma bowiem w koloniach mszyc wielu ich wrogów naturalnych, a tym samym wcześnie wykonywane zabiegi będą miały na te organizmy bardzo ograniczony wpływ.
Skuteczne środki na mszyce pozwolą w szybki sposób zlikwidować szkodniki roślin. Aby zwalczyć mszyce, warto sięgnąć po sprawdzone środki kontaktowe, do których zalicza się Deltam. Występuje on w postaci koncentratu (2x5 ml, 30 ml oraz 100 ml) i preparatu gotowego do użycia - Deltam AL. Składnikiem aktywnym obu produktów jest deltametryna, która zaczyna działać już po 15 minutach, a pełen efekt bójczy można zaobserwować po jednej godzinie.
Właściwa ochrona roślin stanowi bardzo ważny element. Pozwala im bowiem lepiej się rozwijać, zapobiega powstawaniu różnego rodzaju chorób oraz chroni przed atakami szkodników. Oprócz zapewnienia optymalnego stanowiska, światła, temperatury, żyznej i przepuszczalnej gleby, a także regularnego podlewania i nawożenia, należy korzystać z wysokiej jakości produktów do ochrony roślin. Nasz sklep internetowy posiada wysokiej jakości asortyment, który zadowoli wymagających miłośników roślin. Gwarantujemy również atrakcyjne ceny i pełne zadowolenie z dokonanych zakupów.