Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KARALUCHY I PRUSAKI - ROZPOZNAWANIE I ZWALCZANIE

2023-03-27
KARALUCHY I PRUSAKI - ROZPOZNAWANIE I ZWALCZANIE

Czym są karaluchy?

Właściwa nazwa karalucha to karaczan wschodni. Karaluchy mają czekoladową barwę, skrzydła w kształcie krótkich wyrostków, oraz długie czułki. Długość ciała karaczanów wynosi około 24 mm. Samice są większe od samców i ciemniejsze. Ich skórzaste okrywy sięgają 2/3 odwłoku. Składają kilkanaście jaj w pakietach nazywanych ootekami, które umieszczają na produktach spożywczych i opakowaniach. Optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 30°C. 

 

Częściej występującym u nas gatunkiem jest karaczan prusak, zwany potocznie - prusakiem. Jest znacznie mniejszy i lżejszy od karalucha, lepiej się przy tym wspina. Tam, gdzie się pojawia, po pewnym czasie giną karaluchy. Samice prusaków są płodniejsze, składają od 16 do 36 jaj w brązowej ootece, w dwóch szeregach. Ich długość ciała wynosi 12-16 mm, a samca 10-12 mm. Odnóża prusaków są długie i wyposażone w kolce. Karaczan prusak jest wytrzymały na głód – samice bez pokarmu mogą żyć nawet do 40 dni. 

 

Szkodniki te żerują wieczorem i przed świtem, unikając światła. Zarówno karaluchy, jak i prusaki powodują szkody w naszych mieszkaniach, zjadając produkty mączne, cukier, owoce, warzywa i wszelkie odpady kuchenne. Przede wszystkim jednak zanieczyszczają produkty i pomieszczenia odchodami i wylinkami. Przenoszą przy tym patogeny, przyczyniając się do gnicia produktów i nadając im nieprzyjemny zapach. Są również pośrednią przyczyną takich schorzeń jak czerwonka, choroba Heinego-Medina, dur brzuszny i wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego.

W jaki sposób pozbyć się karaluchów i prusaków?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak pozbyć się karaluchów i prusaków? Najlepiej wykorzystać dedykowane do tego celu preparaty na prusaki. Z pomocą przychodzi nasz sklep internetowy, w którym można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne do osiągnięcia tego celu środki. Idealnym preparatem do zwalczania karaluchów i prusaków w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach biurowych, produkcyjnych i użyteczności publicznej jest Protect Home Zwalcza Karaluchy (dawniej Fastion Gel). Jest on szczególnie przydatny do stosowania w miejscach wymagających specjalnej ostrożności przy zabiegach dezynfekcji. Doskonale sprawdza się również tam, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, przełączniki czy komputery. 

 

Środek jest trutką pokarmową, działa po zjedzeniu przez szkodniki. Protect Home Zwalcza Karaluchy jest szczególnie atrakcyjny dla karaluchów i prusaków, gdyż stanowi kombinację bardzo skutecznej substancji czynnej ze smakowitą przynętą. Szkodniki po spożyciu giną w kryjówkach lub gniazdach, dlatego martwe owady często wcale nie są widoczne. Niezjedzona trutka pozostaje atrakcyjna dla karaczanów przez wiele miesięcy. Doskonałe przyleganie do podłoża i mleczny kolor sprawiają, że preparat nie rzuca się w oczy na różnorodnych powierzchniach. Ponadto wykładanie żelu nie wymaga wcześniejszego przygotowania pomieszczenia, może odbywać się w obecności ludzi, bez przerywania im codziennych czynności.

 

Zwalczanie karaluchów nie musi już stanowić problemu. Znajdujący się w naszym asortymencie Protect Home Zwalcza Karaluchy stanowi najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym miejscu. Gwarantujemy pełną skuteczność, zadowolenie oraz atrakcyjne ceny.

pixel