OWADOBÓJCZE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN - JAK ZWALCZYĆ MSZYCE?

Mszyce to wszędobylskie szkodniki, które czynią spustoszenie w ogrodzie, a mogą pojawić się także w domu i na balkonie. Zwalczanie mszyc nie musi być trudne, o ile zastosuje się odpowiednie środki owadobójcze, najlepiej od razu po zauważeniu problemu. Jak skutecznie radzić sobie z żarłocznymi owadami?
Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych szkodników u roślin uprawnych. Atakują wszystkie grupy – od drzew i krzewów owocowych po warzywa i zieleń pokojową. Najczęściej gromadnie występują na spodnich stronach blaszek liściowych. Wypijają sok, prowadząc do zwijania liści. Osłabiają lub niszczą rośliny. Przyczyniają się do występowania groźnych chorób grzybowych i wirusowych. Ochrona zieleni przed mszycami polega na działaniach profilaktycznych i szybkim, bezpośrednim zwalczaniu.
Ochrona roślin – jakie działania profilaktyczne wykonywać?
Kluczem do ograniczenia występowania szkodników w ogrodzie i zmniejszenia strat przez nie powodowanych jest wykonywanie szeroko zakrojonych działań profilaktycznych. Poniższa zapobiegawcza ochrona roślin dotyczy nie tylko mszyc, ale także wielu innych szkodników.
Zrównoważone nawożenie. Stosowanie rozsądnych dawek. Umiarkowane dokarmianie azotem;
Ochrona roślin przed suszą (osłabiona zieleń jest bardziej podatna na mszyce, ale także przędziorki);
Walka z zachwaszczeniem (chwasty często są żywicielami mszyc);
Uprawa roślin odstraszających (np. czosnku, anyżu, mięty) i pułapkowych (nasturcja);
Stworzenie przyjaznych warunków naturalnym wrogom mszyc, tj. biedronkom i złotookom;
Profilaktyczne stosowanie ekologicznych preparatów, np. gnojówek z chwastów.
Bezpośrednia walka – najlepsze środki na mszyce
Zauważenie pojedynczych szkodników niektórych gatunków, np. turkucia, nie jest jeszcze niczym niepokojącym. W przypadku mszyc zasada się nie sprawdza. Gdy trafi się na jedno skupisko, wkrótce owady mogą opanować cały ogród czy balkon. Dlatego trzeba zwalczać je od razu po rozpoznaniu, stosując skuteczne preparaty na mszyce. Nawet kilka dni zwłoki może zrobić różnicę.
Gdy problem nie jest jeszcze nasilony, warto wykorzystać Limocide. To preparat na mszyce działający w zgodzie z naturą. Jego substancją aktywnie czynną jest olejek pomarańczowy. Warto go stosować także profilaktycznie. Co ciekawe, pomaga nie tylko w walce ze szkodnikami, ale również z chorobami grzybowymi. Jeszcze mocniejsze środki na mszyce to Deltam i Sanium AL. Mocną stroną pierwszego preparatu jest szybkość działania. Działa już po 15 minutach, efekt jest widoczny po godzinie. Natomiast zaletą Sanium Al jest długość działania. Rośliny po przeprowadzonym zabiegu przy jego użyciu są kompleksowo chronione przed mszycami nawet przez 60 dni.
Szybkość reakcji i właściwie dobrane preparaty owadobójcze sprawią, że mszyce znikną z roślin tak samo szybko, jak się na nich pojawiły. Tutaj nie ma półśrodków, nie wolno pozwolić im na masowe rozmnażanie.