JAK SKUTECZNIE ZWALCZAĆ CHWASTY?

Chwasty spędzają sen z powiek każdemu, kto zajmuje się uprawą ogrodu. Szybkie rozprzestrzenianie się na działce niepożądanych roślin powoduje wiele szkód. Pobierają one z ziemi wodę i minerały, przyczyniając się do słabszego rozwoju, a nawet obumierania innych roślin. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?
Popularne metody zwalczania chwastów
Pielenie chwastów to ciężka praca - wymaga sporo czasu i nakładu sił. Szkodliwe zielsko nie tylko pobiera z gleby substancje odżywcze, ale również jest przyczyną chorób, które atakują krzewy, owoce, warzywa, a nawet drzewa. Dlatego ogrodnicy i sadownicy stosują różne preparaty i produkty na chwasty. Niektóre wydają się skuteczne, bo ich działanie przyczynia się do niszczenia szkodliwych roślin. Jednak problem nie znika. Okazuje się bowiem, że po pewnym czasie znów trzeba powtórzyć opryski, gdyż chwasty ponownie zaczynają pojawiać się w ogrodzie i zajmować coraz większy obszar.
Skuteczne środki na chwasty
Chwasty łatwo się roznoszą i błyskawicznie anektują dany teren. Ochrona ogrodu wymaga zatem zastosowania specjalistycznego preparatu o długotrwałym działaniu, takim jak KEEPER OGRÓD. Jest to herbicyd dwuskładnikowy, który działa zarówno na chwasty już wyrosłe, jak również przeciwdziała wyrastaniu nowych w okresie do 3 miesięcy.
Za bezpośrednie zwalczanie odpowiada glifosat, który działa systemicznie, niszcząc chwasty wraz z korzeniami. Hamowanie kiełkowania i wschodów nowych roślin jest możliwe dzięki zawartemu w preparacie diflufenikanu - nowej na rynku substancji chwastobójczej. Diflufenikan po zastosowaniu na glebę długo utrzymuje się w jej wierzchniej warstwie i zaburza wzrost nowych chwastów. W efekcie jego działania niepożądane rośliny początkowo żółkną i różowieją, a z czasem następuje ich zasychanie i stopniowe obumieranie.
Jak stosować środek na chwasty?
Środki chwastobójcze należy rozpylać już wczesną wiosną, aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi chwastów wśród roślin uprawnych. W przypadku drzew i krzewów preparat KEEPER OGRÓD stosujemy więc od marca, aż do czerwca. Pozwala to na skuteczną walkę z chwastami w okresie ich najbardziej intensywnego rozwoju. Ważne jest, aby rozpocząć działania, zanim szkodliwe zielsko zajmie cały wyznaczony obszar.
Podczas tzw. sezonu wegetacyjnego zaleca się wykonanie jednego oprysku. Produkt stosujemy na terenie wokół krzewów i drzew.
Aby zadbać o ścieżki w pobliżu domu czy podjazdy, warto stosować preparat również jesienią i zwalczać chwasty przez cały sezon.
Należy jednak zwrócić uwagę, żeby nie rozpylać substancji na liście i łodygi roślin uprawnych. Nie powinno się też go stosować na obszarze, gdzie znajdują się rośliny różowate oraz hortensje.
Pierwsze objawy świadczące o obumieraniu chwastów można zaobserwować już po 7 dniach od użycia preparatu. Istotną kwestią jest to, żeby po rozpyleniu środka nie wzruszać gleby podczas prac ogrodniczych. Po opryskach nie powinno się robić zasiewów oraz nasadzeń przez ok. pół roku, żeby środek nie uszkodził roślin.
Pamiętaj, że z rozpoczęciem walki z chwastami nie należy czekać. Zbyt późne przystąpienie do niej, może zaowocować dużym spustoszeniem w ogrodzie.