Darmowa dostawa od 250,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JAK PIELĘGNOWAĆ TRAWNIK W OGRODZIE?

2023-03-27
JAK PIELĘGNOWAĆ TRAWNIK W OGRODZIE?

Niewiele osób potrafi sobie wyobrazić piękny ogród bez zadbanego, równego trawnika. Soczyście zieloną i gęstą murawę często nazywa się dumą ogrodnika, ponieważ wbrew pozorom dbanie o nią nie jest takie proste. Niektórym wydaje się, że wystarczy dokonać wysiewu lub po prostu rozwinąć trawę z rolki, by cieszyć się jej urokiem przez długi czas, ale to pogląd daleki od prawdy. Dowiedz się więcej o pielęgnacji trawnika!

Pielęgnacja trawnika – podstawy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trawę z rolki, czy jej „ambitniejszą” wysiewaną wersję, pielęgnacja trawnika wygląda podobnie. Opiera się na trzech głównych filarach:

  •   nawadnianiu,
  •   koszeniu,
  •   nawożeniu.

Aby trawa była zielona i gęsta, potrzebuje tych regularnych zabiegów. Jeśli zależy Ci wyłącznie na zielonych źdźbłach, musisz również regularnie odchwaszczać murawę. Ponadto przydatna bywa okresowa wertykulacja lub aeracja – to zabieg przeznaczony szczególnie dla starszych trawników z wyraźnym filcem.

Podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika jest szczególnie istotne w pierwszej fazie jego wzrostu lub podczas przyjmowania się trawy w rolce, ale nie można o nim zapominać również później. Nawadnianie trzeba realizować regularnie, aby nie dochodziło do okresowego przesychania, a następnie przelewania podłoża. Prawidłowa pielęgnacja trawnika powinna uwzględniać podlewanie wcześnie rano lub po zachodzie słońca, np. raz w tygodniu, najlepiej rozproszonym strumieniem wody. Najwygodniej zastosować automatyczny system nawadniający.

Koszenie trawnika

Koszenie również jest bardzo ważne i trzeba je przeprowadzać regularnie. Optymalna wysokość trawy to 3 – 6 cm, choć w upały warto zadbać o to, by była wyższa. Pierwsze koszenie powinno się przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8 – 10 cm, początkowo jedynie nieznacznie je skracając (najlepiej o nie więcej niż 1,5 cm). Dopiero po kilku takich zabiegach można zacząć ścinać więcej trawy przy każdym koszeniu.

Nawożenie trawnika

Ostatnim ważnym filarem jest nawożenie trawnika. Źdźbła nie będą bowiem prawidłowo rosnąć, jeśli nie otrzymają odpowiednich substancji odżywczych. Trzeba je zasilać od wczesnej wiosny do jesieni (pierwsze nawożenie zaleca się przeprowadzić jesienią). Można stosować różne substancje jesienią i wiosną lub jeden uniwersalny nawóz do trawnika przez cały sezon. Takim produktem jest Top Trawnik PLUS – nawóz mineralno - organiczny pochodzenia naturalnego o przedłużonym działaniu. To bardzo wygodna formuła, która zapewnia powolne uwalnianie składników przez ok. 100 dni. Dzięki temu minerały dla trawnika zawsze są dostarczane źdźbłom w odpowiedniej ilości. Sprawia to również, że nawozu można używać podczas zakładania trawnika. Co więcej, takie rozwiązanie wpływa na wygodę. Nawożenie trawnika można bowiem przeprowadzać znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych preparatów.

pixel