ZADBAJ O SWÓJ OGRÓDEK WARZYWNY - CHOROBY OGÓRKÓW I CEBULI

Uprawa ogródka warzywnego przynosi wiele korzyści w postaci własnych plonów, może cieszyć oko, a także stać się ciekawym zajęciem na działce, czy przydomowym ogródku. Aby jednak przyjemne hobby nie przemieniło się w żmudną pracę nad ratowaniem swoich zbiorów, należy zadbać o odpowiednią ochronę ogrodu przed różnego rodzaju chorobami.
Mączniak rzekomy - najpowszechniejszy problem ogrodników
Mączniak rzekomy to choroba wywoływana przez grzyba pasożytniczego, który poraża zarówno część nadziemną rośliny, jak i podziemną. Objawia się w postaci nieregularnych plam, najczęściej na liściach, które z czasem brunatnieją. Plamy te szybko opanowują całą roślinę. Następuje to zwykle w ciągu czterech do dziesięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów, aż w końcu roślina obumiera. Najsilniej porażany tą chorobą jest ogórek, uprawiany zarówno w gruncie, jak i pod osłonami.
Mączniak rzekomy i alternarioza cebuli
Cebula również może paść ofiarą mączniaka rzekomego. Szczególnie zagrożone są plantacje cebuli ozimej, uprawianej z dymki i na plantacjach nasiennych. W obu przypadkach ochrony ogórka i cebuli należy działać szybko i zdecydowanie, aby grzyb nie rozprzestrzenił się zanadto i nie zniszczył zbiorów.
Następstwem mączniaka rzekomego, który osłabia roślinę, może być alternarioza cebuli - choroba wywoływana przez grzyb z gatunku Alternaria alternata i Alternaria porri. Choroba objawia się brązowo-fioletowymi plamami na liściach (szczypiorze) cebuli, które z czasem ciemnieją do postaci brunatno-czarnych plam z pierścieniami.
Jak należy zwalczać mączniaki i alternariozę
Sprzyjające warunki rozwoju grzybów to podwyższona wilgotność i umiarkowana temperatura. Dlatego zabiegi profilaktyczne można wykonywać już w maju lub z chwilą pojawienia się pierwszych oznak choroby.
Jeśli pojawiła się ona w ubiegłym roku, należy usunąć obumarłe części roślin, zalegające na glebie i przygotować się do oprysków. Naturalne sposoby w postaci np. gnojówki z pokrzywy mogą nie wystarczyć - w takim wypadku najlepiej sięgnąć po chemiczny preparat zdolny do zwalczania różnego rodzaju chorób ogórków i cebuli - Magnicur Finito.
Dlaczego Magnicur Finito?
Magnicur Finito:
• jest łatwy w użyciu - preparat należy rozcieńczyć wodą w odpowiednich proporcjach i przelać do opryskiwacza ręcznego,
• zawiera dwie substancje czynne, dzięki czemu działa zapobiegawczo, leczniczo i wyniszczająco,
• odstępy pomiędzy zabiegami wynoszą 7-10 dni, ale maksymalnie wykonuje się do trzech zabiegów w sezonie wegetacyjnym.
Magnicur Finito cechuje długotrwała skuteczność. Po wyschnięciu jest bowiem odporny na zmywanie przez deszcz oraz działanie promieni słonecznych.