BUKSZPAN – UPRAWA, PIELĘGNACJA I SADZENIE

Bukszpan (Buxus) ma w ogrodzie uniwersalne zastosowanie, służy m.in. do zakładania żywopłotów, tworzenia brył geometrycznych i obrzeży oraz wzbogacania kompozycji krzewiasto-drzewiastych. W niewłaściwych warunkach choruje, a w dodatku jest podatny na szkodniki, np. ćmę bukszpanową. Jak dbać o bukszpan?
W uprawie bukszpanu dużą uwagę należy poświęcić nawadnianiu, cięciu oraz ochronie przed chorobami i szkodnikami. W tym ostatnim przypadku najważniejsza jest walka z ćmą bukszpanową, która w ostatnich kilku latach sieje spustoszenie.
-
Sadzenie bukszpanu – kiedy to robić?
Bukszpany z gołym korzeniem zaleca się sadzić wiosną lub pod koniec lata (przełom sierpnia i września). Sadzenie bukszpanu z uformowaną bryłą korzeniową jest możliwe przez cały sezon wegetacyjny. Prace najlepiej wykonywać przy pochmurnej pogodzie (mniejsza transpiracja). Stanowisko powinno być dokładnie przygotowane i oczyszczone. Najlepsze są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Podłoże może wymagać użyźnienia, np. przez zastosowanie przefermentowanego kompostu lub obornika. Krzewy po posadzeniu trzeba obficie podlać. Zaleca się zastosować Osiryl Zdrowa Roślina - środek, który zwiększa odporność bukszpanu na stres spowodowany zmianą warunków po sadzeniu i przesadzaniu.
-
Pielęgnacja bukszpanu – ważne zabiegi poprawiające kondycję krzewów
Pielęgnacja bukszpanu nie jest trudna, ale czasochłonna. To krzew, któremu powinno się poświęcić uwagę (zwłaszcza egzemplarzom formowanym). Zabiegi obejmują:
-
Nawadnianie – bukszpan nie lubi suszy, dlatego latem trzeba go regularnie podlewać (nie mocząc liści). W przypadku żywopłotu dobrym rozwiązaniem jest instalacja nawadniania kropelkowego. To roślina zimozielona, dlatego sporadycznie należy podlewać ją również zimą, w bezmroźne dni. To zapobiegnie wystąpieniu suszy fizjologicznej.
-
Nawożenie – stosuje się je zwykle wiosną (nawozy z większą zawartością azotu) i w sierpniu (mało azotu, dużo potasu). Można również postawić na specjalistyczny nawóz, np. Nawóz do Bukszpanu Protect Garden.
-
Cięcie - zwykle wykonuje się dwu- lub trzykrotnie w sezonie (przełom marca i kwietnia, koniec czerwca, początek sierpnia).
Kompleksowa ochrona bukszpanu przed chorobami i szkodnikami
Na bukszpanie mogą pojawić się różnorodne choroby, m.in. zamieranie pędów bukszpanu, mączniak prawdziwy i biała plamistość liści. Stworzenie optymalnych warunków i utrzymanie dobrej kondycji minimalizuje takie ryzyko. Dodatkowo warto stosować środki ochrony - profilaktycznie, a jak trzeba to również doraźnie. Ze szkodników najgroźniejsza jest ćma bukszpanowa. Krzewy lustruje się już od kwietnia. Pomocna może być pułapka feromonowa na osobniki dorosłe. W razie pojawienia się ćmy krzewy należy opryskać preparatem Deltram Al (najlepiej 2-3 krotnie w odstępach 5-7 dniowych).
Uprawa bukszpanu wymaga regularności przy wykonywaniu poszczególnych zabiegów. Krzew odwdzięczy się jednak pięknym wyglądem.